FIJET bude oslavovať 70-tku na kongrese v gréckej Olympii
Kto je FIJET
FIJET (Fédération Internationale des Journalistes et Ecrivains du Tourisme ) píše svoju históriu od roku 1954!!! Myšlienku spolupráce novinárov a autorov, ktorí sa venujú cestovnému ruchu uviedli do života zakladatelia z Francúzska, Belgicka a Talianska spolu s Gréckom a Luxemburským veľkovojvodstvom. FIJET bol založený v Paríži 2. decembra 1954. Stále je registrovaný vo Francúzsku.
Čo je cieľom členov FIJET
promovať cestovný ruch, odborne sa vyjadrovať ku aktuálnym otázkam a rozvíjať medzinárodné vzťahy novinárov a médií bez bariér a bez hraníc. Členovia FIJET sa aktívne venujú žurnalistike, ako vydavatelia odborných publikácií, redaktori, autori odborných publikácií a kníh ktoré súvisia s cestovným ruchom a nezávislí pracovníci v printových, audiovizuálnych a on-line médiách.
Spolupráca na medzinárodnej úrovni
UNESCO pozvalo FIJET v roku 1962 aby sa pripojil ako mimovládna organizácia a v roku 1964 získal FIJET v UNESCO štatút poradcu. Ciele oboch inštitúcií, UNESCO a FIJET, boli rovnaké: podpora svetových kultúr, šírenie myšlienok, zvyšovanie medzinárodnej bezpečnosti a mieru, ako aj celosvetová spolupráca a univerzálne porozumenie a stimulácia kultúry a vedy.
FIJET je pridružený k Svetovej organizácii cestovného ruchu OSN (UNWTO), k UFTAA - Univerzálnej federácii cestovných kancelárií a k Medzinárodnej rade partnerov cestovného ruchu.
V ostatných rokoch je významná spolupráca s Mediteránskou nadáciou cestovného ruchu (Meditereanean Tourism Foundation) na Malte. Každý rok sa členovia FIJET zúčastňujú a aktívne vystupujú na Mediteránskom fórume, stretnutí odborníkov z priemyslu cestovného ruchu, akadémie a novinárov.
Prezidentom FIJET je Tijani HADDAD, pôvodne minister cestovného ruchu v Tunise.
Stretnutia členov FIJET sa konajú pravidelne každý rok v niektorej z členských krajín. Kongresy sa konali v Európe, Afrike aj v Ázii. Minulý rok sa stretli členovia FIJET v Tunise, tento rok bude mať kongres symbolický historický podtón v starobylej kolíske olympijských hier, v gréckej Olympii.
Novinársky Oscar - tak verejnosť nazýva ocenenie „Pomme d'Or“ Zlaté jablko. FIJET udeľuje toto ocenenie konkrétnym destináciám za výnimočnosť. V ostatných rokoch FiJET ocenil rumunský Temešvár, belgický Ypres, Palermo na Sicílii a ďalšie. Zoznam miest je dlhý, publikovaný v samostatnej knižnej dokumentácii. Medzi nimi je aj Bratislava, ktorá získala svoje „Zlaté jablko“ v roku 2017.
Zlaté jablko pre Bratislavu bol prvý výsledok práce novovzniknutého FIJET SLOVAKIA v rámci FIJET.
Myšlienku vytvoriť Medzinárodnú FIJET akadémiu mladých novinárov prijal kongres FIJET v Karlových Varoch v r. 2006. Toto podujatie začal FIJET organizovať pravidelne od roku 2010. Prvým organizátorom akadémií FIJET bolo Slovinsko. Slovensko úspešne zorganizovalo FIJET akadémiu a zaviedlo „koncept vzdelávania a poznávania“ v roku 2016.
Koncept FIJET Akadémie už aplikovali aj organizátori v Rumunsku, Turecku, Maroku, Tunise a ďalších krajinách.
Tento rok privíta FIJET SLOVAKIA mladých novinárov na FIJET Akadémii opäť v termíne 17. – 22. júna.2024. Tešíme sa.
L.Nov.