Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Posolstvo pre našich novinárov - Cyprus bol vždy Európa

VIDEO
Dátum: 22.04.2024
Autor: FIJET Slovakia
Počet videní: 1238
3 min. čítania
Posolstvo pre našich novinárov - Cyprus bol vždy Európa

Cyprus has always been Europe, to je  názov knižky a  symbolický odkaz  ostrova Cyprus,  ktorý nám prezentoval veľvyslanec Cyperskej republiky  v Bratislave JE Michael Karagiorgis.

Stretnutie veľvyslanca  s novinármi na začiatku jeho  novej misie  v  Slovenskej republike sme uvítali. JE Michael Karagiorgis  "briefly"  pripomenul historickú i súčasnú situáciu tohto ostrova, vo východnej časti Stredozemného mora, rozdeleného na dve časti.  V diskusii s  novinármi sa venoval  aj socio-ekonomickým otázkam  s dôrazom na spoluprácu Cyperskej republiky  so Slovenskom. 

ambasador_a_GM_web_2

 

Novinárov z FIJET SLOVAKIA zaujali informácie z aspektu biznisu aj cestovného ruchu. JE  zdôraznil najdôležitejší predpoklad dostupnosti ostrova. Letecká doprava spája ostrov  nielen z blízkej Viedne ale priame letecké spoje pravidelne smerujú z Bratislavy  do Larnaky a Paphosu.   Transféry   z letísk  do jednotlivých prímorských stredísk na ostrove sú po diaľnici   rýchle,  časovo nenáročné.

polovica_na_web

Veľvyslanec Michael Karagiorgis   prejavil hrdosť na svoj ostrov  aj   perfektnými informáciami o pamiatkach, ktoré  dokumentujú  vývoj na ostrove  počas  obdobia 12 tisíc rokov až po súčasnosť.     

Boris_a_kamere_na_web

V spomínanej   bilingválnej  grécko-anglickej  knižnej publikácii,     možno nájsť ďalšie archeologické,   historické  a kultúrne ciele,  ktoré    návštevník zo Slovenska možno  ešte nevidel, alebo o nich dokonca ani nevedel.

CY_kniha_na_web_1

Jeden z príkladov:   súbor 2000 terakotových sošiek  z obdobia 650 - 500 pred n. l.  Polovicu objavu švédskych archeológov v rokoch 1929 - 1930 pri Ayia Irini    možno uvidieť v Cyperskom múzeu v Nikózii vo výstavnej sále č. 4 (https://www.visitcyprus.com/index.php/en/multimedia/56928-the-cyprus-museum-audio-guide-english)

Cestovný ruch a gastronómia sú spojené nádoby. Cyperské a grécke pochúťky  z originálnych surovín priblížili  atmosféru ostrova, aj keď ich pripravila  špecializovaná reštaurácia v Bratislave. 

jedlo_na_web_1

 

CY_sépie_ma_web_330

CY_souvlaki_1

V neformálnych rozhovoroch veľvyslanec  s manželkou potešili novinárov, keď vyjadrili spokojnosť  celej  rodiny so životom v Bratislave. Mesto vnímajú ako bezpečné,  s  príjemným  životným prostredím   medzi zeleným pásom pohoria  Malých Karpát a riekou Dunaj.  Vzdelávanie a voľnočasové aktivity pre svoje deti  vnímajú ako pridanú hodnotu  života v Bratislave.  

Reportáž zo stretnutia a distribúcia:  LOToS

Text a foto:  Ľ.Nov

 

Video