Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Veľtrh bol o stretnutiach

Dátum: 16.04.2024
Autor: FIJET Slovakia
Počet videní: 1364
2 min. čítania
Veľtrh bol  o stretnutiach

Veľtrh  Danubius  Gastro  datoval 30. výročie a ITF Slovakiatour sa konal 29. krát. 

Aké informácie priniesli na veľtrh Chorváti?  Riaditeľ  Chorvátskeho združenia cestovného ruchu   pre Českú a Slovenskú republiku Miodrag Mlačić  si pochvaľoval   dlhodobý záujem Slovákov o dovolenky na  chorvátskom Jadrane,  zvýšené počty i zvýšenú spotrebu. HTZ_smile_2_na_web

Skvalitnenie cestovania prinesie  nový on-line  systém platby diaľničných poplatkov "cestarina" . Tak sa odstránia  prestoje, ktoré vznikali na jednotlivých úsekoch.   Zvýšenie systému s cieľom  plynulej jazdy  pripravujú  a  uvedú do prevádzky  na chorvátskych diaľniciach české a slovenské firmy od budúceho roka 2025.

Udržateľnosť  cestovného ruchu   Chorváti  uvádzajú  do života cestovného ruchu aj novým zákonom, ktorý bol prijatý od nového roka 2024.   Jednou z noviniek bude  zavádzanie limitov   ubytovacích kapacít  v jednotlivých regiónoch s cieľom, aby bola únosnosť počtu dovolenkárov v súlade s možnosťami danej lokality.  Ide o dlhodobý proces a čas ukáže  úspešnosť tohto opatrenia.  

CRO_stand_na_web

Chorvátsko  získava na svetovej prestíži aj vďaka spolupráci  s svetovou organizáciou cestovného ruchu  UN TOURISM.  Podpis memoranda o spolupráci Chorvátskeho ministerstva cestovného ruchu a športu s UN TOuRISM je základný dokument pre založenie a financovanie  výskumnej  inštitúcie v Záhrebe. Výsledkom budú analýzy aj manažérske  odporúčania pre  udržateľnosť cestovného ruchu v sociálnej,  environmentálnej a ekonomickej rovnováhe v svetovom  i regionálnom pohľade. 

Croatia_UN_Tourism__na_web

Kubánske zastúpenie   si pochvaľovalo iniciatívu slovenských tour-operátorov, ktorí už v minulom roku zaviedli  túto destináciu do   ponuky zájazdov pre našich dovolenkárov.   

kuba_na_web

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec  JE Rafael P. Pino Bécquer vníma cestovný ruch ako jeden z nástrojov spolupráce,  zástupca kubánskeho Tourist board-u pre východnú Európu Osnier Fonseca informoval o veľtrhu cestovného ruchu na Kube v  máji tohto roka  a o  rozšírení ponuky  poznávacích okružných  trás  vrátane pamiatok UNESCO na juhu  tejto ostrovnej krajiny. 

kuba_velvy_na_web_mensie

Český stánok z Plzenského regiónu  prezentoval  destináciu, kde chcú uvítať generáciu Slovákov  so spomienkami na  povinnú "vojenskú službu", ktorú prežili práve v západných Čechách.

plzen_na_web

Olomoucký kraj ponúkal možnosti tzv. filmového cestovného ruchu s itinerárom po miestach, kde sa natáčali české i zahraničné filmy. 

Slávnostné oceňovanie vystavovateľov sa uskutočnilo aj v prítomnosti bývalého  prezidenta  Ivana Gašparoviča. 

desana_prípitok_na_web

Foto: Desana Dudášová

Podpredseda NR SR Andrej Danko zdôraznil význam cestovného ruchu.  Podpora vzniku  a financovania oblastných a krajských organizácií cestovného ruchu ako aj rekreačné poukazy priniesli pozitívne výsledky na strane ponuky aj dopytu. Nové Ministerstvo  cestovného ruchu a športu SR by malo priniesť aj fond cestovného ruchu.  Štátny tajomník tohto ministerstva Marek Harbuľák zdôraznil potrebu kvalitných profesionálnych aktérov  v cestovnom ruchu, 

harb._na_web

Riaditeľka marketingovej agentúry Slovakia Travel  Lucia Matvija sa venovala potenciálu cestovného ruchu na Slovensku a s úsmevom prevzala ocenenie za stánok   Slovakia Travel s veľkorozmernou fotografiou  z unikátnych najstarších  opálových baní  na svete -  v Slatinských vrchoch na východnom Slovensku.  

ocenenie_na_web

Slovakia_na_web_1

Generálny riaditeľ Incheby Alexander Rozin poďakoval verným vystavovateľom za ich účasť aj s  pozvánkou  na budúci rok  pre subjekty, ktoré tento rok v aprílovom termíne neprišli.   

jap_na_web_1

Ke_na_webb

Spracovala a foto: L.nov.