Czech Tourism na Slovensku

Česi a Slováci k sebe majú veľmi blízko. V cestovnom ruchu do dokumentujú oficiálne štatistiky cestovného ruchu.
Českí návštevníci sú tradične aj v ostatnom období najčastejšími turistami na Slovensku, V Česku si zasa Slováci pevne držia druhú príjazdovú priečku medzi všetkými cudzincami. V minulom roku podľa údajov ČSÚ prišlo do Česka 780-tisíc slovenských návštevníkov a zlomili tým absolútny rekord.
Zahraničné zastúpenie CzechTourism na Slovensku pôsobí vo vzťahu k novinárom aj k verejnosti pravidelne, permanentne. Ich aktivity skutočne na Slovensku vidieť a novinári si už zvykli na pravidelné stretnutia. Ttlačovky pre novinárov sú vždy spojené s kvalitnou prezentáciou, ponúkajú zaujímavé témy a precízne pripravené informácie.
Riaditeľka zastúpenia Czech Tourism Slovensko p. Nora Gill konštatuje: „Spolupracujeme s odbornou verejnosťou, teda so širokým spektrom subjektov, ktoré pôsobia v cestovnom ruchu a hotelierstve, oslovujeme svojimi aktivitami a kampaňami širokú verejnosť a veľkú starostlivosť venujeme kooperácii s médiami“.
Počas tlačovej besedy na tému "PAMIATKY UNESCO" organizátori zdôraznili snahu Českej republiky o zápis ďalších "pokladov histórie, umenia aj tradícií " do svetového zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva.
V súčasnosti Česko eviduje 16 pamiatok UNESCO. Ide o významné atraktivity, ktoré sú zaujímavé pre zahraničného i domáceho návštevníka.
Tridsiatku rokov je zaradené do zoznamu UNESCO historické centrum hlavného mesta Praha. Ďalšie historické lokality v mestách Český Krumlov, Kroměříž, Kutná hora, Litomyšl, Lednicko-Valtický areál, Olomouc, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Brno - ponúkajú možnosť ucelenej trasy po pamiatkach UNESCO v Českej republike.
Známy trojuholník západočeských kupeľov (Karlovy Vary, Mariánske lázně, Františkovy lázně), Národný žrebčín v Kladrubech nad Vltavou pribudli v r. 2021.
Najnovšie prírastky českého prírodného dedičstva do zoznamu UNESCO tvoria aj Jizerskohorské bučiny
České nehmotné kultúrne dedičstvo dokumentuje tradície,, kultúru aj zručnosť predkov. Vybrané prvky nehmotného českého kultúrneho dedičstva boli zahrnuté do zoznamu UNESCO samostatne: Slovácky verbunk , Masopustné obchôdzky a masky na Hlinecku, Jazdy kráľov na juhovýchode Českej republiky, Ručná výroba ozdôb z fúkaných sklených perál na vianočný stromček alebo spoločne s ďalšími zdrojovými krajinami v rámci nadnárodnej nominácie: Sokoliarstvo (pridruženie ČR k nadnárodnej nominácii koordinovanej Spojenými arabskými emirátmi, Slovenské a české bábkarstvo pozn. česky loutkářství (spoločná nominácia Slovenskej a Českej republiky), Modrotlač (spoločná nominácia Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Rakúska a Slovenskej republiky, ) Pltníctvo v Európe (spoločná nominácia Českej republiky, Lotyšska, Nemecka, Poľska, Rakúska a Španielska)
Špeciálne projekty CzechTourism súvisia s výročím samostatnosti Českej republiky a Slovenskej republiky. CzechTourism na Slovensku pripravil pre novinárov a cestovné agentúry na konci júna tlačovú konferenciu. Odborníci odborníci z oboch krajín Michaela Severová, výkonná riaditeľka DSO České dědictví UNESCO a zástupkyňa riaditeľky SNM - Spišské múzeum v Levoči, Dáša Uharčíková - Pavúková predstavili české a slovenské pamiatky, aktuálne zapísané na prestížnom Zozname prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.
L.Nov.
Zdroj:
https://www.mkcr.cz/seznam-nematerialnich-statku-tradicni-lidove-kultury-ceske-republiky-cs-299
foto: https://www.kudyznudy.cz/
Video
Komentáre
Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.