Ivan Sutóris predbehol dobu

Ing. Ivan Sutóris pred vyše 60-timi rokmi prišiel s myšlienkou medzinárodných splavov rieky Dunaj formou putovných táborov. Sen menil na realitu. V roku 1956 začala prvá plavba Tour International Danubien (TID). Organizoval spoluprácu s vodáckymi klubmi z krajín pozdĺž Dunaja a plavby postupne získavali účastníkov z Maďarska, bývalej Juhoslávie, Nemecka, Rumunska. Aj dĺžka splavov a počet dní splavu spojeného s tábormi každým rokom pribúdali. Prvá plavba smerovala z Bratislavy do Budapešti, ďalšia do Belehradu, tretia začínala vo Viedni s cieľom v Belehrade, ďalšie plavby sa ustálili na trase z nemeckého Ingolstadtu do bulharského Silistra v dĺžke 2082 km a v trvaní 64 dní. Splav Tour international Danubien sa konal aj v roku 2022. Ivan Sutóris vytvoril projekt splavu TID, priniesol myšlienku športu, relaxu, priateľstva a poznávania miest pri Dunaji.
Zdroj: http://tid.sk/
V časopise Krásy Slovenska, v čísle 1/2007 bol publikovaný rozhovor s Ing. Ivanom Sutórisom pri príležitosti jeho 80. narodenín. Z rozhovoru sa dozvedáme, že išlo o významnú osobnosť cestovného ruchu na Slovensku nielen z dôvodu rovnomenného vyznamenania, ktoré získal za celoživotný prínos. Svoj profesionálny život venoval rozvoju cestovného ruchu na Slovensku a prinášal nové - v danej dobe netradičné, progresívne postupy.
V rámci manažmentu cestovného ruchu pôsobil ako vedúci ekonomického a technického odboru Vládneho výboru pre cestovný ruch. Išlo o inštitúciu, ktorá už v tej dobe podporovala cestovný ruch na Slovensku na najvyššej úrovni a zdôrazňovala regionálny rozvoj formou "jednotiek" okresných správ cestovného ruchu. V roku 1967 presadil sieťovanie 35 prevádzkovateľov lanoviek a vlekov. Založil záujmové združenie Lanovky a vleky a 25 rokov vykonával neplatenú funkciu predsedu združenia. Združenie funguje ako LAVEX dodnes s počtom vyše 200 členov.
Lyžiarske terény a podmienky pre lyžovanie spracoval v publikácii Lyžiarsky atlas Slovenska. V spolupráci so Štefanom Homolom bol autorom prvých kníh pre mototuristov "Autom po Európe". Opäť vo výraznom časovom predstihu, pred masovým autoturizmom. Kvalitu autoatlasov potvrdzoval záujem o jednotlivé vydania, v ktorých autori spracovali 18 krajín Európy. Prvé vydanie vyšlo v roku 1968 a posledné pred nástupom informačných technológií v r. 1987.
Lyžovanie dostalo vďaka Ivanovi Sutórisovi zelenú na Slovensku. Presadil zakúpenie licencie svetovej značky na výrobu lanoviek a vlekov, vytvoril podmienky pre licenčnú výrobu týchto zariadení v Kežmarku. V tom čase bolo Slovensko na 10. mieste v počte lyžiarskych vlekov na svete!!!! Bol iniciátorom aj organizátorom významných medzinárodných podujatí, ktoré začali písať novú históriu športu a cestovného ruchu na Slovensku. Treba spomenúť Majstrovstvá sveta v lyžovaní v klasických disciplínach vo Vysokých Tatrách, v Jasnej Majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní juniorov, Finále svetového pohára v alpských disciplínach.
V pozícii zástupcu Vládneho výboru pre cestovný ruch nezabúdal ani na novinárov. Svetové stretnutie novinárov píšucich o cestovnom ruchu sa konalo na Slovensku doteraz jediný krát práve počas pôsobenia Ivana Sutórisa.
Úspešne rozbehol aj "dovoz" zahraničných turistov na Slovensko v incomingovej cestovnej kancelárii INTERTRAVEL.
Myšlienky, projekty a lásku k cestovnému ruchu na Slovensku, ktoré Ivan Sutóris celý život presadzoval, zostávajú medzi nami. Aj keď si to neuvedomujeme a nehľadáme, kto ich v časovom predstihu presadzoval.
S nestorom cestovného ruchu na Slovensku Ing. Ivanom Sutórisom sa rodina i priatelia rozlúčili včera 19. januára 2023.
Zdroje: Krásy Slovenska 1/2007, https://krasy-slovenska.sk/, https://www.lavex.sk/, Životopis Ing. Ivan Sutóris, osobné foto: rodinný archív
L.Nov.
Komentáre
Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.